Sagostigen ligger inbäddad i den sörmländska naturen med skog, hagar och åkrar omkring sig.
Ha med kläder och skor som är lämpade för utomhus aktiviteter samt väder.
Stigen med sagorna är naturstigar i kuperad terräng.
Naturen bestämmer hur snabbt något växer längs med stigen. Vi försöker hinna med att klippa och röja där det krävs för framkomligheten. Rötter och stenar kan finnas synliga på vissa ställen och är svåra att gömma med enbart sand och grus. Var därför uppmärksam längs hela stigen.
Meddela oss gärna så fort ni upptäcker ett getingbo vid någon av stugorna eller något annat som kan orsaka en olycka längs stigen så att vi kan åtgärda detta så fort som möjligt.
Det går att ha barnvagn med sig på Sagostigen.
Säkerheten är viktig för oss på Sagostigen. Vid Entréstugan ber vi er att sitta kvar i bilen.
Skulle ni behöva hjälp redan vid ankomst till Entréstugan och det är kö så ber vi er att inte köra om. Försök i stället få kontakt med vår personal genom att undantags vis kliva ur bilen och genast meddela orsaken till vår personal. Detta för allas säkerhet vid Entré området.
På Sagostigen är det du som vårdnadshavare som ansvarar om tillsyn för dina barn. Vi ber alla våra besökare att visa hänsyn för varandra under vistelsen.
Vid olyckshändelse ber vi er att gå till Caféestugan för hjälp. De hjälper även till med att kontakta räddningstjänsten vid behov.
Alla besökare ingår i Sagostigens olycksfallsförsäkring under sitt besök av parken.
Vill du låta barnen vara ensam på Sagostigen behöver vi få kontaktuppgifter till ansvarig vårdnadshavare för möjligheten att kontakta er vid olyckshändelse, om parken behöver utrymmas genom räddningstjänsten eller av andra anledningar.
På Sagostigen gäller eldningsförbud inom hela anläggningen för att förhindra olyckor eller bränder.
Tänk på att även en cigarettfimp kan antända gräs och buskar. Se till att därför endast slänga dem i befintlig askkopp vid parkeringen eller i en brandsäker behållare som du har med dig ut i naturen. Bakom caféet finns det ytterligare askkoppar för de som vill röka på Sagostigen.
Tillgängligheten på Sagostigen är begränsad på grund av sitt läge mitt ute i naturen.
Toaletter finns endast vid lekområdet på grund av miljölagstiftningen.
Toaletterna är tillgänglighets anpassade.
Skötbord finns i samtliga toaletter.
Vår grusväg till Sagostigen är väldigt smal på flera ställen och det finns endast ett fåtal platser för möjlighet av möte med andra fordon. Vi ber er därför att iaktta försiktighet och anpassa hastigheten till våra hastighetsskyltar.
Det är inte tillåtet att parkera utmed vägen då den gäller som räddningsväg samt att vi behöver komma åt våra åkrar och hagar inklusive lador och uthus.
Grusvägen är i privat ägo utan finansering genom kommunen eller länsstyrelsen.
Hundar är välkomna till Sagostigen. Vi ber er att ha hunden kopplad under hela besöket. Ha med hundbajspåse för att kunna plocka upp efter dem.
Papperskorgar finns endast vid lekområdet då vi befinner oss mitt ute i naturen där vilda djur, fåglar och insekter annars kan komma åt skräp som kan göra dem sjuka. Gäller även cigarettfimpar och snus.
Sörmlandsleden samt Naturreservatet Rosmossen går inte längre att komma till via Sagostigen. För mer information se Sörmlandsledens hemsida respektive Länsstyrelsens beskrivning om naturreservatet på deras hemsida.
Kontakta oss
Fyll i formuläret nedan eller ring oss på telefon 0157-44033.